משלוחי אלכוהול, בירה ויין באינטרנט

0

0 ₪
סל הקניות שלי

סל הקניות שלך ריק

מבוא לאלכוהול

מה הוא אלכוהול?

מה קדם למה? הגלגל או האלכוהול? נדמה שהמשקה המשכר והמשחרר היה פה משחר האנושות - קביעה אשר אינה רחוקה מהמציאות כלל וכלל. בעידן המהיר של היום, נראה שאי אפשר לברוח ממנו. שלל פרסומות מגרות מבטיחות טעם מופלא ותחושת עילוי אם רק תלגמו מהכוס הצוננת, ובין ארוחות משפחתיות לבין בילוי בבר השכונתי עם החבר'ה, האלכוהול משנה פניו והופך ממסורתי לסקסי בן רגע. כבן לוויה גמיש ונוח כל כך, אין פלא שהוא הצליח להדק את אחיזתו בנו בצורה כה מוחלטת. מחקרים ארכיאולוגיים קובעים כי חרסים שבתחתיתם נמצאו שאריות יין באזור גיאורגיה, איראן, בבל ואף בארץ ישראל הקדומה, מתוארכים אלפי אלפים של שנים אחורה. האדם בעת העתיקה, בדומה מאוד לאדם המודרני, היה צורך את הכוסית שלו סביב טקסים דתיים, אירועי תרבות וחברה, או סתם למטרת שחרור ורגיעה בסופו של עוד יום ציד. סביב האלכוהול נבנו תרבויות, כשכל אחת מהן פיתחה לעצמה את פולקלור השתייה הייחודי לה; המצרים, היוונים, הויקינגים ואף העברים הקדמונים עשו שימוש בטקסי פולחן משולבים ביין, בירה, או כל משקה אלכוהולי אחר המסב תחושת אופוריה ומשמח לבב אנוש ואלוהים. הזמנים המודרניים הביאו איתם קיבוץ גלויות של משקאות מרחבי העולם, כשלכל מדינה כמעט ישנו המשקה הפופולארי והייחודי לה.

אז מה הוא בעצם אותו אלכוהול חמקמק שנמצא סביבנו בכל אירוע חברתי, ואיך הוא נוצר? העמים הקדומים היו מייצרים אלכוהול, ובכן, מכל מה שמאפשר ייצור אלכוהול - תפוחים, ענבים, דבש, חיטה, אורז ועוד. הדעה הרווחת היא כי הבירה נוצרה לראשונה לא כפטנט, אלא באופן אקראי לחלוטין, כשבחור אחד שכח את דלי החיטה שאסף כל היום מחוץ לבית. כשהחל לרדת גשם והדלי התמלא במים - החיטה נבטה ותססה, וכך נוצר אותו משקה ממכר שכבש את העולם.

את תהליך התסיסה אנו חייבים למיקרו-אורגניזמים קטנטנים שנקראים שמרים. אותם שמרים ניזונים מסוכרים הנמצאים באופן טבעי בפירות, ובהתאמה מפרישים אתנול ומתנול. הגז ה"טוב" - האתנול - הוא מה שאנו מכירים כיום כידידינו ההפכפך - האלכוהול. במקרים בהם אין בנמצא מולקולות סוכר פשוטות לפירוק - כמו חיטה ושעורה (בהן ישנו עמילן)- יש לעורר את התהליך על ידי הוספת מים - האנזימים שנוצרים כתוצאה מהפעולה מנביטים את הגרגרים, ותהליך התסיסה מתחיל.

אמנם תהליך התסיסה הבסיסי הוא אותו תהליך, אך משקאות שונים דורשים דרך ייצור ופיקוח שונים, אשר הופכים את עולם האלכוהול לתורה שלמה, שמתפתחת בקצב שיא ורושמת לעצמה עוד פרק בהיסטוריה בכל יום; וכאן נכנסים תהליכי הזיקוק, אשר הופכים את התורה למעניינת הרבה יותר:

בזיקוק על הגדרתו הפשוטה נפטרים למעשה מן המים שבמשקה השיכר על ידי אידוי של האתנול, כך שנוצר תזקיק בעל אחוזי אלכוהול הרבה יותר גבוהים. האתנול המאודה מתעבה חזרה לנוזל אל תוך פתח אחר, שם הוא כבר הפך לאלכוהול מרוכז יותר.

ישנן שתי שיטות זיקוק עיקריות בהן משתמשים בעולם; הזיקוק הדודי, הקלאסי, בו משתמשים לזיקוק משקאות איכותיים כגון ברנדי וויסקי מאלט. היתרון בשיטה זו הוא שהתזקיק שנוצר שומר על חלק מהטעמים והאיכויות של חומר הגלם ממנו התחלנו.

בזיקוק רציף לעומת זאת, בו משתמשים ברב התזקיקים הפשוטים כמו וודקה, רום לבן וכדומה, התזקיק מאבד מן האיכויות של חומר הגלם כמעט לחלוטין. עם זאת, השיטה הפכה פופולארית מפני שהיא זולה ומהירה יותר, ומכיוון שאחוזי האלכוהול שמתקבלים בסוף התהליך גבוהים בהרבה.

 

 

 

Find us on Google+